40 otázek pro Martina Slavíčka

Rozhovor s fotografem Martinem Slavíčkem


Naše povídání je pohledem do světa fotografa, jehož láska k přírodě se zrcadlí v každém snímku. V jeho díle najdeme dramatické oblohy, krásné zákoutí a především stromy – ty jsou pro něj nevyčerpatelným zdrojem krásy a fascinace. S Martinem jsme poseděli a povídali si v Dobré Čajovně, na místě, které má tradici v setkávání lidí, kteří mají rádi čajovou kulturu. Spojuje nás záliba pro země Asie. Kvůli zeměpisné i historické izolovanosti Japonska rozvíjeli vše nové svým vlastním způsobem, dobrý příklad je čaj. Čaj se do Japonska dostal z Číny nejspíše za vlády císařovny Suiko kolem roku 600 současně s buddhismem a japonská kultura se vyvíjela díky japonským buddhistickým mnichům. A taky že máme v oblibě Český Krumlov. Naši předci se ve městě oba pohybovali, to je další věc, která nás spojuje.



40 otázek pro Martina Slavíčka



Vidím že máš silný citu pro vizuální umění, co jsi všechny dělal?

Po dlouhých letech v marketingu, jsem se zaměřil na oblast tisku. Znalosti o tisku jsem si prohloubil když jsem pracoval v tiskárně specializované na tisk cenin, což jsou především poštovní známky. Fotografie pro mě původně představovala osobní vášeň, která se postupem času rozvinula v uměleckou disciplínu. Zaměřuji se na tvorbu tematických cyklů, především přírody. Pořádám výstavy svých děl, kde se snažím zprostředkovat svou kreativní vizi a nabídnout divákům nový pohled na svět kolem nás.


Co je pro tebe přírodní fotografie?

Východy slunce, solitérní stromy, a hlavně hluboké lesy.


Takže fotíš hlavně stromy. Jaké to vlastně je, vracet se pořád do lesa?

Světlo v lese se mění s denní dobou i s ročním obdobím a vytváří to různé nálady. Na jaře je ráno světlo jemné a chladné, často doprovázené mlhou, která dodává lesu tajemnou atmosféru. Večer je jemnější světlo a při západu slunce se odstíny zlaté a oranžové mísí s modrým světlem. V létě je ranní světlo teplejší a měkčí. Na podzim se stromy zbarvují do odstínů červené, oranžové, žluté a hnědé, a večer je měkké světlo. Podzim v lese je jedním z nejpůsobivějších období. Ale osobně nejraději fotím v zimě. V zimě jsou stromy často bez listí, větve mají pokryté sněhem. A to je velká část mojí tvorby.


Podle čeho vybíráš místa pro své fotografie a máš nějaká oblíbená, kam se vracíš?

Výběr je pro mě často intuitivní. Rád objevuji nová místa, ale samozřejmě mám oblíbené  lokality, kam se vracím. Jsou to místa, která mi nabízí stále nové pohledy a inspiraci. Sleduji východy slunce, mlhy nebo změny ročních období, které dodávají fotografiím jedinečnou atmosféru.


Jak jsi se dostal ke své první výstavě?

Výstavy jsem začal posezením s Liborem Šulákem v Dobré čajovně. Ukázal jsem mu svoje díla, a pomohl mě vybrat ty pro retrospektivní výstavu, která se uskutečnila v centru Lotus, v Dlouhé ulici v Praze. 


Co bylo hlavním tématem tvé první výstavy?

Představil jsem na ní buddhistické učitele, stúpu a lesní zákoutí. Stúpa je stavba, kterou si buddhisté připomínají Buddhovo osvobození. Další výstava se uskutečnila v Yes Kafe na Letenském náměstí v Praze, na kterou mi Dan Plavecký udělal pěkný poutač. Kavárnu kde se pravidelně pořádají výstavy vlastní Shuangjie Ye ( Sugi ), věnuje se grafickému designu a v kavárně má i grafické studio. Následovala samostatná výstava ve Skautském institutu v domě U Zlatého rohu, na rohu mezi Staroměstským a Malým náměstím. Ten je součástí Pražského kreativního centra, bloku radničních domů mezi Malým náměstím a náměstím Franze Kafky, vedle Pražského orloje. Potom společná výstava v galerii Salón na Letné. Retrospektivní výstavu mě uspořádali v Tibet Open House, to je místo s velkou tradicí pro setkávání lidí. Rozšířil jsem na ní svoje téma buddhistických učitelů a stúpy. A samozřejmě stromy v zimě. Na vernisáž přinesla Darja, majitelka japonské restaurace Myiabi vynikající rolky. Další samostatnou výstavu jsem uspořádal v ZASEKÁVÁKU, kam lidé rádi chodí.


Jaký je to pocit vidět svá díla vystavená a jaké reakce jsi se dočkal od návštěvníků?

Vidět své fotografie na výstavě je vždy úžasný pocit. Je to završení celé té práce a možnost sdílet své vidění světa s ostatními. Reakce návštěvníků jsou pro mě často inspirující. Lidé mi občas sdělují svoje pocity, třeba že mé fotografie jim přinášejí klid. To je pro mě největší odměna.


Co by podle Tebe určitě měla fotka mít?

Dobré světlo. A musí být pořízená na místě, které vás nějak osloví.


Jak se Ti daří vyrovnat se s nepříznivým počasím při fotografování?

Nepříznivé počasí je velká výzva, ale může také přinést nové fotografické příležitosti. Důležité je mít kvalitní oblečení, které vás ochrání. A můžete se naučit využívat různé povětrnostní podmínky k vytvoření dramatických snímků.


Koukal jsem že sebou často nosíš Olympus, ten není tak rozšířený.

Olympus je díky svému formátu dost populární. V Japonsku má dlouhou tradici, byl založený v roce 1919 jako “Takachiho Seisakusho” a je známý inovativními řešeními a vysokou kvalitou zpracování.


Hodně tvých děl vzniklo na jihu Čech. Co se všechno dá fotit v jižních Čechách?

V jižních Čechách jsou lesy rozsáhlé a zahrnují různé typy lesních ekosystémů. Mezi nejznámější lesní oblasti v jižních Čechách patří Šumava, jeden z nejrozsáhlejších a nejzachovalejších lesních komplexů v České republice. Další významná lesní oblast, která se nachází v okolí Českého Krumlova je Blanský les, tam vzniklo mnoho mých fotek. Jsou tam kouzelná místa, zákoutí a lesní cesty. Potom Novohradské hory, lesy v této oblasti jsou známé svou malebností a nedotčeností. Kromě lesů, jsou to třeba rybníky. Nebo architektura okolních vesnic. Často obsahují stavební prvky, které se v regionu používaly po staletí. Lhenice a okolní vesnice jsou známé svými selskými usedlostmi, z nichž některé pocházejí ze 17. století. A kdo má rád historii, zamíří do Českého Krumlova. Malebné uličky, kamenné mosty, zrcadlení města v řece Vltavě, pohledy na zámek.


Lhenice jsou známé svojí produkcí ovoce už od nepaměti.

Lhenice a Český Krumlov jsou dvě města ležící v jižních Čechách, jejichž historie je pevně spjata se středověkem, obdobím rozmachu šlechtických rodů. Obě města byla založena v blízkosti obchodních cest, což mělo zásadní vliv na jejich rozvoj a prosperitu. Český Krumlov, ležící na řece Vltavě, měl strategickou polohu jako zastávka na obchodních trasách spojujících rakouské země s vnitrozemím Čech. V případě Českého Krumlova to byli především Rožmberkové, jeden z nejmocnějších rodů v Čechách, kteří městu vtiskli jeho charakteristický ráz. Během 14. až 16. století Rožmberkové proměnili Český Krumlov v centrum jejich panství. Lhenice byly ve středověku menším sídlem, ale rovněž spadaly pod vliv významných šlechtických rodů, jako byli pánové z Hradce. Lhenice sice nedosáhly takové prestiže jako Český Krumlov, ale zdejší šlechtické rody přispěly k rozvoji města v oblasti zemědělství a ovocnářství. Když se procházím Lhenicemi, jsou vidět dlouhé řady ovocných stromů všemi směry.


Netolice jsou nedaleko Krumlova, a byly taky dlouho pod správou rodu Schwarzenberků, podobně jako Český Krumlov.

Netolice a Český Krumlov mají erby, které vykazují heraldické shody, díky historickému spojení obou měst s rodem Rožmberků. Jedná se o stříbrnou růži s červeným jádrem na červeném poli, známou jako Rožmberská růže. Tento symbol pochází z erbu rodu Vítkovců, jejichž jednou větví byli právě Rožmberkové. 23. prosince 1622 císař Ferdinand II. daroval Netolice a Lhenice s celou řadou dalších vesnic rodu Eggenbergů. V jejich majetku byly Lhenice až do roku 1719, kdy po vymření členů tohoto rodu Netolická panství se Lhenicemi připadlo dědictvím na Schwarzenberky.


Lhenice leželi na obchodní cestě

Jak se uvádí v knize Lhenice - zahrada jižních Čech, nejstarší spolehlivá zpráva o Netolicích se zachovala již z 10. století, kdy první český kronikář Kosmas ve své latinské kronice uvádí k roku 981 názvy hradů slavníkovského panství, které mělo na jižní straně proti Rakousům tyto hrady: Chýnov, Dudleby a Netolice. Pod ochranou knížecího hradu v Netolicích vedla obchodní cesta, která spojovala Rakousko a směřovala od Chvalšin přes Lhenice do Netolic a odtud pokračovala dále do Vodňan a do vnitrozemí čech. V podhradí se postupně začali trvale usazovat první kupci, řemeslníci a obchodníci, kteří položili základy ke vzniku trhové osady. Na postupném osídlení se podíleli feudální majitelé a dva důležité kláštery - Vyšší Brod a Zlatá koruna. K založení kláštera došlo v roce 1263. Jestliže chtěli městští poddaní získat od feudála určité výhody, byli nuceni nejdříve složit určitý dar. Obyčejně to byly vzácné výrobky a peníze. V roce 1557 Lheničtí posílají na Český Krumlov Vilémovi z Rožmberka dva věrtele jablek, věrtel hrušek, pět husí, a čtyřicet slepic s přáním, „aby tento dar malý byl milostivě a laskavě přijat“. Také v roce 1561 posílají Lheničtí na krumlovský zámek sud jablek a sud hrušek. 23. prosince 1622 císař Ferdinand II. Daroval Netolice a Lhenice s celou řadou dalších vesnic rodu Eggenbergů. V jejich majetku byly Lhenice až do roku 1719, kdy po vymření členů tohoto rodu Netolická panství se Lhenicemi připadlo dědictvím na Schwarzenberky. Tolik uvádí vzácná kniha Václava Starého, která byla vydaná k výročí 700 let založení osady Lhenice.


Zlatá Koruna patří mezi historické stavby, a je to takový skrytý klenot jižních Čech.

Jeden z nejlépe dochovaných gotických klášterních komplexů v České republice má unikátní polohu a architektonické detaily jej činí zajímavým pro fotografování. Nachází se v malebném údolí, obklopený lesy a kopci, což dodává místu pocit odloučení. Interiér kláštera je příkladem klasického gotického uspořádání s prostornými, vysokými místnostmi, kde stropy podpírají masivní žebrové klenby. Pro fotografa je vnitřní dvůr Zlaté Koruny, typický pro cisterciácké kláštery, velmi fotogenický. Vnitřní dvůr kláštera Zlatá Koruna je ohraničen arkádami s gotickými oblouky, které propouští světlo během dne z různých úhlů. V ranních hodinách, kdy slunce stoupá, světlo vytváří dlouhé, měkké stíny, které se promítají na kamenné dlažby a stěny klášterních budov. Klášter je obklopen lesy a řekou Vltavou. Zimní období, kdy je klášter pokryt sněhem, zase přináší pocit tichého útočiště. 


V jižní Čechách jsou taky zajímavé lokalita pro kameny?

Jižní Čechy patří taky mezi tradiční lokality s výskytem vltavínů. Ke známým nalezištím vltavínů patří například Netolice a Lhenice. V barvě vltavínů se odráží příroda. Vltavíny jsou většinou zelené kameny. V rakouské lokalitě Pyhrabruck jsou vltavíny hnědozelené. V barvě vltavínů se odráží příroda. V Jižních Čechách patří se stále dají nalézat. Vltavíny se totiž netěží, ale hledají. Prvním nalezištěm byl Týn nad Vltavou. Je to přírodní křemičité sklo. Vltavín je tektit, což znamená přetavený, změněný tavením. Je to jediný známý tektit, který je průsvitný a nádherně zelený. Vltavíny jsou staré asi 15 milionů let. Složením je nejblíže obsidiánu. 


Byl jsi někdy na místech se zajímavou historií?

Třeba jihozápad Krymského poloostrova. Pobřeží Černého moře. Černé moře leží na rozhraní Evropy a Asie. Rozkládá se podél několika zemí. Vzpomínám na černomořské přístavní město Balaklava, na vlny které narážely na jeho břehy. Místo s bohatou historií a malebnou krajinou. Balaklava byla popsána už Homérem v básni „Odyssea“ z 8. století před naším letopočtem. Paměť této oblasti sahá až do 1. století našeho letopočtu, popisuje rybářskou vesnici, kde byli hlavními obyvateli Býci. Původní název poloostrova byl kvůli nim Tavrida. Jsou tam velice dobře vidět hvězdy, noční obloha je úplně posetá, stačí zvednout hlavu a celý vesmír je nad vámi. Nejkrásnější pláže na Balaklavě se nacházejí na nepřístupných místech, kam se lze dostat pouze po moři. Město se rozkládá kolem hluboké, úzké zátoky, která se táhne asi jeden a půl kilometru do vnitrozemí. Pobřeží je lemováno desítky metrů vysokými vápencovými skalnatými útesy, které poskytují krásné výhledy na Černé moře. Dalším zajímavým místem je samotný přístav, kde se mísí moderní jachty s tradičními rybářskými loděmi. Procházka podél přístavu byla pro mě  příjemným zážitkem. Vychutnáte si poklidnou atmosféru místa a pohled na zátoku s jejími tyrkysovými vodami, pro fotografa je to zajímavé. Hlavně noční záběry, kdy lodě vytvářejí odlesky na vodní hladině, což dodává snímkům hloubku a atmosféru. Naproti na břehu Černého moře na východním pobřeží Rumunska leží Constanta. Historie Constanty sahá až do doby před 2,5 tisíci lety. Obloha je posetá hvězdami, které se zrcadlí na hladině moře. Na okraji Constanty jsou velké loděnice a největší rumunský přístav. A velkolepá delta Dunaje, která se v Rumunsku vlévá do Černého moře. Jde o nejzachovalejší říční deltu v Evropě, kterou tvoří síť rákosí, mokřin, ostrůvků a lužních lesů. Místo lemují pláže s křišťálově čistou vodou. Černého moře, někdy azurově modré, jindy tmavé a hluboké, jako by skrývalo tajemství starých civilizací, které kdysi žily na jeho březích.


Máme oba rádi kulturu Asie, Japonsko a Čínu. Co pro Tebe znamená Japonsko?

Fotky sopek a pobřežní krajiny. A hora Fuji je neodmyslitelným symbolem souostroví. Je relativně mladá, a je složena především z bazaltů, což je vyvřelá hornina. Fudži je častým námětem mistra Hokusai, který se hlásil k odnoži buddhismu zvané Ničiren.

A prvním, kdo horu zdolal, byl v roce 663 buddhistický mnich En no Gyoja. Pohled na horu je pro Japonsko typický stejně jako popíjení čaje. A pití čaje je v České republice dost populární.


V Japonsku je díky šintoismu, které tam bylo před příchodem buddhismu, mnoho zajímavých míst na focení. Šintoismus má hluboký vliv na japonskou krajinu a kulturu. Šintoistické svatyně jsou často umístěny na krásných přírodních místech, jako jsou hory, lesy, břehy řek nebo pobřeží, a mají charakteristickou architekturu s bránami torii, které symbolizují přechod z profánního světa do posvátného prostoru. Staré a velké stromy, zejména kryptomérie a borovice, jsou považovány za obydlené kami, a mohou být ozdobeny rituálními objekty. Prameny, řeky a vodopády jsou často uctívány a používány při očistných rituálech.


Čína je pro fotografa taky zajímavou destinací. Skalní formace Zhangjiajie, Guilin a řeka Li,  malebná krajina s vápencovými horami a klidnou řekou. Místa jako Fenghuang nebo Lijiang zachovávají tradiční architekturu a způsob života. Na mnoha místech jsou stúpy. V čínské zahradní architektuře, která je sama o sobě fascinujícím objektem pro fotografování, jsou stromy a bambusy pečlivě umístěny tak, aby vytvářely harmonii mezi člověkem a přírodou. Tyto zahrady často kombinují různé prvky, jako jsou skály, voda, stromy a bambusy. Bambusy u kterých sedíme vysázel pan Kocourek a různé druhy bambusů si můžete prohlédnout u něj, věnuje se jejich pěstování.


V Japonsku se umění těší velké oblibě. Jak jsou na tom fotografie?

V Japonsku jsou výstavy fotografií velmi oblíbené a dlouhodobě se těší vysoké návštěvnosti. Fotografické umění zde má bohatou tradici a je respektováno jako forma vyjádření a zachycení krásy, která jde hluboko pod povrch pouhé dokumentace. Lidé v Japonsku obvykle vnímají fotografii jako způsob uměleckého přenosu emocí a nálad a jsou ochotni investovat čas a peníze do návštěvy galerií. Třeba v Mitsubishi Ichigokan Museum v Tokiu ( odkaz https://mimt.jp/ ) Rád bych sám někdy v Japonsku uspořádal výstavu, výstavy jsou pro Japonsko typické stejně jako třeba jejich znakové písmo. A koukal jsem, že se učíš psát čínsky. 


Učím se už nějakou dobu. 

Je zajímavé sledovat, jak jsou znaky vytvářené. Některé jsou podobné v japonském i v čínském jazyce. Znak pro slovo "strom" je v japonštině a čínštině stejný, protože japonština převzala mnoho čínských znaků. Znak představuje stylizovanou podobu stromu  


Z Číny se převzal i čaj. Víš, jak se do Japonska dostal?

Z Číny byla dovezena první monografie popisující pěstování a přípravu čaje, kterou napsal čínský učenec Lu Yu (733-804). Čaj byl tehdy záležitostí japonského císařského dvora a buddhistických chrámů. Zen buddhismus pochází právě z Číny, kde je znám jako "čchan", a v Japonsku získal hluboký vliv. Zen buddhismus vznikl v Číně spojením mahájánového buddhismu a taoistických myšlenek. Čínský čchan zdůrazňuje koncept náhlého osvícení, kde je osvícení chápáno jako náhlé a okamžité uvědomění si pravé podstaty reality. Toto osvícení je vnímáno jako něco, co je přístupné každému v jakémkoliv okamžiku, bez ohledu na dlouhodobou praxi. Japonský zen přijal myšlenku postupného osvícení, kde osvícení není nutně v jeden okamžik, ale dlouhodobý proces, který se rozvíjí prostřednictvím kontinuální praxe a disciplíny. V čínském zenu je tedy taoismus, s jeho důrazem na přirozenost, nejednání a spontánnost. V japonském zenu je důraz na disciplínu a estetiku. To se odráží v meditaci i v každodenním životě, včetně umění, jako je čajový obřad, kaligrafie a zahradní design.


Kaligrafie a zen sdílejí filozofické a estetické propojení, které vychází z jejich kořenů v Japonsku a Číně. Jak bys tohle umění psaní propojil s principy zenu?

Kaligrafie je více než umění psaní. Vyžaduje soustředění a přítomnost v daném okamžiku. Tahy by měly být precizní a spontánní. V kaligrafii je nezbytné, aby mysl byla klidná a soustředěná, což umožňuje provádět přesné pohyby štětce. Kaligrafie může být považována za fyzické vyjádření zenových principů, kde každý tah štětcem je odrazem vnitřního stavu umělce. Podobně praktikující zen se učí zbavit se zbytečných myšlenek a jednání, aby mohl jednat v souladu s okamžikem. 


Dají se někde kaligrafie vidět?

Pěkná byla třeba výstava japonských zenových obrazů Zenga v Národní galerii, ta mě zaujala. 


Co pro Tebe znamená fotografování přírody?

Fotografování přírody je způsob, jak se s přírodou spojit a vyjádřit svou kreativitu, a jak inspirovat k její ochraně.


Jak bys popsal mraky na svých fotkách?

Je úžasné sledovat oblohu v neustálém tanci světla a stínu, barev a nálad. Začíná to za úsvitu, kdy noc ještě drží svou vládu, ale první paprsky slunce se již proplétají, aby ozářily oblohu. Mraky se jen váhavě opouštějí svůj noční klid. Jsou těžké a temné, temně modré, někdy až fialové, s nádechem černi, jakoby si přinášely kousek noci s sebou. A pak, jako by se ve svém ospalém stavu nechtěly nechat rušit, se začnou měnit. Když se slunce konečně dostane nad horizont, obloha ožívá. Mraky se rozhoří v odstínech růžové, oranžové a červené. Každá barva odráží jinou emoci – je v tom radost, ale i melancholie. A pak, jak slunce stoupá výš, mraky, které byly před chvílí tak živé, začínají blednout, jako když vzpomínka na krásný sen postupně vyprchává. Obloha se mění na jasně modrou, hlubokou a klidnou.


Jak velkou váhu přikládáš následné úpravě fotky?

Hodně velkou. Základní úpravy samozřejmě dělá každý, fotka trochu prokoukne. Rád si hraju s barvami.


Co tě nejvíce motivuje pro to, co děláš?

Největší motivací je pro mě radost a uspokojení z toho, že mohu sdílet krásy přírody s ostatními. 

A baví mě tisknout fotografie na kvalitní papír. 


Tvoje fotografie jsou známé kvalitou tisku. Můžeš nám přiblížit, jak probíhá proces tisku tvých fotografií?

Kvalitní tisk je pro mě stejně důležitý jako samotné fotografování. Používám speciální papíry a inkousty, takže barvy jsou věrné a tisky vydrží léta bez ztráty kvality. Proces začíná výběrem fotografie a její úpravou v digitálním formátu. Poté ji tisknu na profesionálním tiskárně, která má kvalitní barvy. Vytištěné díla pečlivě kontroluji a některá připravuji k zarámování.


Dají se někde Tvoje umělecké tisky koupit?

Třeba na 

https://prints.format.com/shop/u/slavicek/professional-prints

prodávají do desítek zemí, zarámované tisky, zarámovaná plátna, trička, mikiny. Moje práce jsou pohromadě na samostatné stránce, postupně tam přidávám další. Umělecký tisk na vysoce kvalitním papíře můžete zakoupit přímo ode mě v České republice, dám vám osobně vybrat. Neváhejte a prohlédněte si dostupné kusy na mém profilu na Artwork archive. Je tam všechno co mám v nabídce a kde jsem fotil. Díky široké škále velikostí, stylů a motivů jistě najdete něco, co se vám bude líbit.


Máme oba vztah k Českému Krumlovu, krásnému místu.

Každý z domů v historickém centru nese svou vlastní historii. Středověké domy byly často úzké, hluboké, orientované průčelím do ulice, někdy s podloubím. Zajímavým prvkem historických domů v Českém Krumlově jsou jejich nádvoří a vnitřní prostory. Na fasádách domů můžeme najít různé symboly, erby a nápisy, které odkazují na bývalé majitele, cechy nebo na ochranu domu. 

V městském okrsku Latrán, který se rozkládá v blízkosti hradu, je mnoho historických domů z 15. a 16. století. Tyto domy byly často sídly městské šlechty nebo významných měšťanů. Samotný krumlovský zámek byl budován a přestavován od 13. století, což vedlo ke směsi gotiky, renesance a baroka. Hrad a zámek se tyčí nad městem na skalnatém ostrohu, ze kterého jsou krásné panoramatické výhledy na město a okolní krajinu. Z něj můžete fotit zejména při západu nebo východu slunce, kdy město zalévá zlaté světlo a prodlužují se stíny. Zachytíte z něj jak město s jeho klikatými uličkami a střechami starobylých domů, tak i řeku Vltavu, která se vine městem jako stříbrná stuha. Její klikatý tok vytváří několik malebných meandrů. Dýchá tam na mě nepopsatelná atmosféra.


Podoba nádvoří hradu a zámku je výsledkem více než sedmi století stavebních proměn. Hrad Český Krumlov byl založen kolem poloviny 13. století jako strategické sídlo při obchodní cestě, která vedla z Rakouska přes jižní Čechy dále na sever. Postupem času se z hradu vyvinul rozsáhlý zámecký komplex, který se stal jedním z nejvýznamnějších šlechtických sídel v Českých zemích. Nádvoří samo o sobě působí monumentálně díky vstupní bráně s renesančními prvky. Druhé nádvoří je menší a více uzavřené, což naznačuje jeho funkci jako správního centra hradu. Třetí nádvoří je centrálním prostranstvím hradu a historickým srdcem celého komplexu. Zde se nachází hlavní budovy hradu, včetně starého gotického paláce a pozdějšího renesančního křídla. Čtvrté nádvoří, často nazývané také “Horní nádvoří”, bylo zcela přestavěno v barokním období, kdy se hrad stal sídlem rodu Schwarzenbergů. Páté nádvoří, známé také jako “Zámecká zahrada”, bylo vytvořeno během barokní přestavby v 17. století a zahrnuje nádhernou zahradu s fontánou a vyhlídkovou věží. Tato část hradu představuje vrchol reprezentační funkce celého komplexu. Pro návštěvníka jsou nádvoří živým muzeem pod širým nebem, které nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat různé architektonické styly, pochopit život na středověkém hradě a zažít atmosféru minulých století. Hlavní hradní budovy s klášterní zahradou a dalšími přilehlými částmi areálu spojuje plášťový most. Mezi městskými domy byly mosty méně velkolepé než ty hradní, ale přesto jsou unikátní.


Ve dne vás přivítá obraz idylického městečka starých domů, kamenných mostů, věží a rozlehlých zahrad, avšak v noci, kdy se obloha zbarví do inkoustově modré, a řeka zrcadlí tiché sny, v té chvíli Český Krumlov ožívá jako město koček. V tu chvíli, kdy v uličkách zavládne klid a teplé světlo luceren se mísí se stíny, město se stává jejich královstvím. Kočky se plíží po střechách, nebo odpočívají na kamenných lavičkách u domů. Jsou v koutě, nenápadné a tiché, a přesto když je spatříte, nelze jim upřít zvláštní eleganci, takovou, která k tomu místu dokonale ladí. O kočkách se v Českém Krumlově vyprávějí příběhy – třeba ten o černé kočce, která jednou vylezla až na vrcholek krumlovského zámku a tam dlouze sledovala město pod sebou. Lidé tvrdí, že tento pohled dodnes chrání město před zlými silami, neboť každý kout, každou uličku viděla a svým pohledem ovlivnila.


Místo bylo osídlené už asi dlouho?

Kopec, na kterém stojí majestátní zámek v Českém Krumlově, je svědkem tisícileté historie lidského osídlení této části jižních Čech. Je součástí Českokrumlovské vrchoviny, která patří do širší oblasti Českého masivu, jednoho z nejstarších geologických útvarů ve střední Evropě. Základy Českého masivu byly položeny stovky milionů let před tím, než byla oblast osídlena lidmi. Toto období formovalo krajinu střední Evropy, kdy byla dnešní Česká republika součástí mnohem větší pevniny. Český masiv zůstal relativně stabilním územím, a proto se v něm zachovaly staré horniny, které dnes tvoří podkladové vrstvy vrchů v oblasti jižních Čech. V minulosti na tomto místě tekly potoky, které přispěly k erozi, a pomalu tvarovaly jeho svahy. Díky tvrdosti granulitů a žul zůstaly hlavní struktury kopce zachovány, což umožnilo stavitelům ve středověku na něm vystavět pevný a strategicky významný hrad. Archeologické nálezy na tomto místě naznačují, že kopec byl osídlen již v pravěku, kdy jeho strategická poloha lákala k výstavbě opevněných osad. Stavitelé si zřejmě dobře uvědomovali kvalitu podloží, když se rozhodli postavit na tomto místě hrad, který později prošel přestavbou do jednoho z nejvýznamnějších zámků v České republice. 


Cestovatelé z Asie město i zámek dost navštěvují.

Japonsko je známé svou úctou k historii a tradicím, a Český Krumlov přitahuje zachovalou středověkou architekturou. Úzké uličky, historické domy, a impozantní českokrumlovský zámek, jsou pro Japonce ukázkou evropské historie a kultury. Na zámku je k vidění sbírka asijského umění, zejména čínského a japonského porcelánu. Japonce oslovuje kombinace zachovalé architektury a přírodního okolí, což vytváří harmonii mezi lidskou činností a přírodou, podobně jako v japonské estetice. Japonci jsou taky známí svou láskou k fotografii a Český Krumlov je pro ně rájem. Cestovatelé z Korea jsou také častými návštěvníky. 


Je ještě něco zajímavého, co bys chtěl připomenout?

Vodní cesta v jižních Čechách, která vznikla za účelem splavování dřeva z nepřístupných šumavských lesů až do Rakouska. Výstavba kanálu započala v roce 1789. V dnešní době je Schwarzenberský plavební kanál Josepha Rosenauera především historickou a technickou památkou. Josef Rosenauer se stal významným občanem Českého Krumlova a na sklonku svého života byl oceněn také čestným občanstvím Prahy a Vídně.


Myslíš, že se naši předci spolu někde potkávali?

Třeba na náměstí Českého Krumlova nebo spolu sedávali v hospodě.


Na závěr bych chtěl poděkovat za tuto možnost rozhovoru, vážím si toho. A všem co fotí chci popřát dobré světlo a spoustu nádherných snímků.



Martinův web

Martinův instagram

Martinův Facebook

Comments

Popular Posts